Strona główna Leczenie blizn -Fraxel® Nadmierne owłosienie -Vectus,LightSheer Nadpotliwość Migrena,Zmarszczki Aktualności Media Umów wizytę Kontakt
Encyklopedia zdrowia

gdy boli głowa

Ból głowy należy do bardzo częstych dolegliwości zgłaszanych w gabinetach lekarskich. Na ból głowy uskarża się ok. 15-20% naszego społeczeństwa.  

Ból głowy może mieć różny charakter, różną intensywność, obejmować może różne okolice głowy.

Ból głowy w okolicy czoła i nad nosem. Najczęściej ma związek z zatokami, towarzyszyć mu może katar oraz temperatura.

Ból z tyłu głowy(ok. potylicy). Może towarzyszyć nadciścieniu tętniczemu. Tępy ból głowy towarzyszy często zwyżkom wartości ciśnienia tętniczego. Jeśli często boli Cię głowa, zmierz ciśnienie tętnicze! 

Ból głowy  w okolicy oka. Może on towarzyszyć chorobom okulistycznym jak jaskra, oftalmopatia w przebiegu chorób tarczycy, zapalenie oczodołu.

Ostry ból głowy występuje w krwawieniu podpajęczynówkowym. Temu schorzeniu towarzyszy często utrata przytomności. Ból głowy w przebiegu krwawienia podpajeczynówkowego jest bardzo silny, pojawia się nagle, pacjenci mówią, że nigdy wcześniej nie doświadczali tak silnego bólu .

Bóle głowy występują w chorobach narządów wewnętrznych. W chorobach nerek, ze względu na towarzyszące przewodnienie lub ogólnoustrojowy stan zapalny pacjent czuje się źle,mówi o poczuciu rozbicia,bólu głowy. Czasem jedyną manifestacją zapalenia wątroby (wirusowego,autoimmunologicznego) jest długotrwały ból głowy. Pacjenci odwiadzają kolejne gabinety, nie można znaleźć przyczyny bólu głowy, aż dopiero zlecone badania dodatkowe(bad. biochemiczne krwi) naprowadzają na chorobę wątroby.

Tępy, długotrwały ból głowy jest niepokojący. Może towarzyszyć zwiększonemu ciśnieniu wewnętrzczaszkowemu. Należy koniecznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub neurologa.

Młodzi pacjenci najczęściej cierpią na napięciowe bóle głowy. Taki ból głowy jest długotrwały, pojawia się rano, obejmuje całą głowę, daje uczucie ucisku, określany jest jako tępy. Aby rozpoznać napięciowy ból głowy,oraz wykluczyć poważniejsze przyczyny, należy przeprowadzić szczegółową diagnostykę.  

Często w praktyce lekarskiej spotykamy się z migreną. Migrena to silne bóle głowy, którym może towarzyszyć aura (zjawiska poprzedzające napad bólów np. w postaci odczuwalnych błysków światła, zaburzeń widzenia). Migrena dotyka zwykle młode kobiety, jest wyjątkowo uciążliwa. Jeśli w porę nie przyjmie się leków p/migrenowych napad bólów utrudnia wykonywanie codziennych czynności. 

Ból głowy po urazie. Bóle głowy pourazowe mogą mieć związek z potłuczeniami, tzw."guzami", pęknięciami i  złamaniami czaszki, ale również mogą świadczyć o poważnych uszkodzeniach naczyń, uszkodzeniach które  prowadzą do powstania krwiaka.Po urazie głowy należy udać się do lekarza. Pacjent, który doznał urazu głowy oraz utracił przytomność (choćby na chwilę), jest hospitalizowany w celu kilkudniowej obserwacji oraz diagnostyki.

Jakie konsultacje oraz badania są wykonywane w celu diagnostyki bólów głowy?

  • -konsultacja neurologiczna
  • -konsultacja okulistyczna(aby ocenić dno oka-diagnostyka nadciśnienia, cukrzycy, obrzęku mózgu ),
  • -Tomografia komputerowa,
  • -Rezonans magnetyczny,
  • -EEG,
  • -badania krwi (morfologia, ocena wydolności watroby i nerek)

Zapraszamy ponownie, tekst jest w trakcie edycji.

    

 

 91-338 Łódź, ul. Pojezierska 48

 90-553 Łódź, ul. Kopernika 67/69, gabinet nr 8

 00-681 Warszawa, ul. Hoża 43/49, lokal 16

 62-500 Konin, ul. Wojska Polskiego 33 (Multimed) gabinet nr 145C

 09-400 Płock. ul. Rutskich 7


  tel.:42 637 38 48

  tel.:42 630 05 39

  tel.:514300147

Strona główna Dostępne zabiegi Co cię niepokoi Encyklopedia zdrowia Leczenie blizn -Fraxel® Nadmierne owłosienie -Vectus,LightSheer Nadpotliwość Migrena,Zmarszczki Aktualności Media Umów wizytę Kontakt
Tworzenie stron www